Login


Register | Recover Password
 

Buto pirkimas su paskola

buto pirkimas su paskola

Prieš kurį laiką pačiai teko pirkti butą su banko paskola, todėl mielai pasidalinsiu savo asmenine patirtimi apie šį procesą.

Būsto pirkimo procesas perkant su paskola

Finansinių galimybių išsiaiškinimas

Kadangi mūsų šeima neturėjo visos pinigų sumos buto pirkimui, nusprendėme kreiptis į banką, kad išsiaiškintume, kokią paskolos sumą ir kokiomis sąlygomis bankas mums finansuotų. Nors ir esame labai užimti žmonės, norėjome gauti bent kelių bankų pasiūlymus, kad galėtume pasirinkti mums labiau tinkantį variantą.

Todėl kreipėmės į paskolų brokerius, kur užpildę kredito paraišką, kelių dienų bėgyje gavome atsakymus iš pagrindinių šalies bankų.  Mums buvo svarbu įvertinti ne tik palūkanų dydį, bet ir kitas sutarties sąlygas (išankstinio paskolos gražinimas, nemokumas, sutarties sąlygų keitimas ir pan.). Gavę preliminarų atsakymą iš banko jau žinojome, kokį būstą sau galėtume pirkti ir kokią turėsime mokėti mėnesio įmoką.

Tinkamo buto paieška

Buto paieškai turėjome skirti pakankamai daug laiko, nepaisant to, jog pati dirbu šioje srityje. Kartu su vyru beveik kas dieną peržiūrėdavome naujų butų skelbimus internete, važinėjome į apžiūras, lyginome. Praėjus mėnesiui nuo aktyvios paieškos pradžios nusprendėme, kad būsime šiek tiek atlaidesni pradžioje nustatytiems savo buto kriterijams. Mat supratome, kad idealaus buto už mūsų norimą kainą nesurasime. Galiausiai išsirinkus mums tinkantį butą, toliau reikalus tvarkiau pati. Man pavyko suderėti tikrai gerą buto kainą, taip pat susitarėme dėl mums patogaus išsikraustymo termino, paliekamų baldų.

Avansinis mokestis

Suradę mums labiausiai tinkantį butą ir aptarę visas buto pirkimo sąlygas, rezervavome butą pasirašydami preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį ir sumokėdami 2000 eurų avansą.  Preliminari sutartis apsaugo abiejų pusių, tiek pirkėjo, tiek pardavėjo, interesus, mat jei kažkuri šalis persigalvotų ir nuspręstų nutraukti sutartį (nebeparduoti ar nebepirkti), kitai šaliai tektų mokėti avanso dydžio baudą. Preliminarios sutarties pasirašymo metu paprastai mokamas 5-10% sutartos kainos avanso mokestis. Preliminari pirkimo-pardavimo sutartis gali būti pasirašoma pas notarą arba be jo.

Oficialus turto vertinimas

Susitarę dėl buto pirkimo, užsakėme oficialų turto vertinimą, mat be šio vertinimo bankas paskolos neduoda. Oficialus turto vertinimas kainuoja nuo 150eur. Tačiau konkreti vertinimo kaina priklauso nuo vertinamo turto specifikos.

Mūsų atveju, kadangi vertintojas mūsų perkamą butą įvertino šiek tiek brangiau, nei  buvome susiderėję su pardavėju, neturėjome problemų dėl papildomų asmeninių lėšų, kurias reikėtų turėti, jei vertinimo suma butų mažesnė nei kaina už kurią perkamas turtas. Mat bankas finansuoja iki 85% būsto vertės remdamasis vertintojo pateiktu vertinimu, o ne sutarta pirkimo-pardavimo kaina, nebent vertinimo suma yra didesnė nei pirkimo kaina.

Banko kreditavimo sutartis

Turėdami oficialų turto vertinimą, keliavome į banką pildyti prašymo jau išsirinkto buto kreditavimui. Banko atsakymas užtruko keletą dienų, nes teko kelis kartus patikslinti bankui reikalingą informaciją ir, kaip tyčia, mano asmens tapatybės kortelės galiojimas buvo pasibaigęs. Todėl turėjau skubos tvarka išsiimti asmens dokumentą bei papildomai pateikti prašomus dokumentus. Beje, čia noriu pabrėžti, kad bankai preciziškai tikrina Jūsų pateiktą informaciją SODROS, registrų centro ir kitose institucijose, todėl pildant paraišką rekomenduoju pateikti tik teisingą informaciją ir nieko nenuslėpti: ar tai būtų susiję su gaunamu atlyginimu ir kitomis pajamomis, ar su išlaikytiniais, ar papildomais finansiniais įsipareigojimais. Priešingu atveju paskolos galite ir negauti. Po kelių dienų banko vadybininkė mums pranešė, kad galime atvykti pasirašyti paskolos sutarties.

Notarinė pirkimo-pardavimo sutartis

Turėdami rankose sutartį su banku, jau keliavome pas notarą. Tiesa, vizitą pas notarą reikėjo suderinti prieš keletą dienų, kad notaras spėtų „išimti“ registrų centro pažymą buto pardavimui.  Kadangi bankas finansavo tik 85% buto vertės,  notaro dieną sumokėjome savo lėšomis likusią mokėti sumą.

Nuosavybės įregistravimas Registrų centre

Tam, kad bankas išmokėtų paskolos pinigus pardavėjui, turėjome sulaukti, kol Registų centras įregistruos, jog esame naujieji buto savininkai ir galėtume šį butą įkeisti. Registrų centras įregistruoja turtą per 1-10d. pasirinktinai.   Kuo greičiau norite įsiregistruoti turtą savo vardu, tuo brangiau ši procedūra kainuoja. Kadangi nenorėjome delsti tvarkantis paskolos reikalus, paprašėme nuosavybę įregistruoti per 5 d.d.  Beje, jei anksčiau pirkėjams tekdavo patiems „bėgioti“ į registrų centrą dėl turto įregistravimo, tai dabar tai padaro notaras ir pirkėjams niekur eiti nereikia.

Teismo leidimas įkeisti butą

Kadangi auginame nepilnamečius vaikus,  tam, kad galėtume įkeisti perkamą butą, turėjome gauti teismo sutikimą. Kad gautume šį sutikimą, turėjome pateikti prašymą teismui. Todėl sulaukę Registrų centro pažymos apie tai, jog perkamas butas jau yra mūsų nuosavybė, kreipėmės į teismą.  Taupant laiką naudojomės internetine e.teismas.lt sistema ir pateikėme prašymą elektroniniu būdu. Teismas išnagrinėjęs mūsų prašymą, išdavė sutikimą įkeitimui. Visa tai užtruko keletą dienų.

Hipotekos lakštų įregistravimas (buto įkeitimas)

Rankose turėdami teismo sutikimą dėl būsto įkeitimo,  vėl keliavome pas notarą ir įkeitėme mūsų perkamą butą bankui. Įkeitimas užtruko keletą dienų.

Bankas perveda pinigus pardavėjui

Bankas, gavęs pranešimą iš notaro apie būsto įkeitimą, pervedė likusią pinigų sumą buto pardavėjui. Beje, pardavėjas, iš kurio pirkome butą, buvo JAV pilietis, todėl jis neturėjo banko sąskaitos Lietuvoje.  Tačiau dėl to problemų neiškilo. Bankas pervedė pinigus į jo nurodytą asmeninę sąskaitą Amerikoje. Tik pavedimas užtruko keletą dienų ir, žinoma, pavedimo mokestis buvo didesnis.

Patvirtinimas, kad pinigai sumokėti (pas notarą)

Kai jau visi pinigai buvo sumokėti, turėjome dar kartą keliauti pas notarą, kad šis užfiksuotų ir išduotų patvirtinantį dokumentą, jog įsiskolinimo už butą nebėra. Pas notarą, sandorio užbaigimui įprastai turi atvykti ir pirkėjas, ir pardavėjas. Tačiau mūsų atveju, kadangi buto pardavėjas turėjo grįžti į JAV, mums užteko pateikti banko raštą, kad pinigai pervesti ir sandoris yra užbaigtas. Notaras mūsų buto pirkimo-pardavimo sutartyje uždėjo žymą, kad pinigai sumokėti.

Taigi visas buto pirkimo procesas mums užtruko apie vieną mėnesį.

Buto perdavimo aktas ir komunalinių paslaugų mokesčių atskyrimas

Atėjus dienai, kada jau galėjome įsikelti į nusipirktą butą, dar kartą susitikome su pardavėju, ir pasirašėme buto priėmimo-perdavimo aktą. Perdavimo akte užfiksavome elektros bei vandens skaitiklių parodymus, mat  pirkimo-pardavimo sutartyje buvome numatę, kad iki buto perdavimo momento už komunalines paslaugas apmoka buvęs buto savininkas. Tam, kad vėliau nekiltų jokių nesklandumų, su šiuo perdavimo aktu bei pirkimo-pardavimo sutartimi kreipėmės į visus komunalinių paslaugų teikėjus, kad šie atskirtų mūsų mokėjimo istoriją nuo buvusio savininko. Taigi, net ir jeigu buvęs savininkas nesumokėtų praėjusio laikotarpio mokesčių, skola būtų priskirta asmeniškai jam, o ne naujiesiems buto savininkams.

Gauti išsamią konsultaciją dėl būsto pirkimo

Privatumo politika
Call Now Button+37065531429