Nesąžiningas brokeris: kaip nepakliūti ant jo kabliuko
2024-04-05Kad ir kaip bebūtų gaila, nekilnojamojo turto rinkoje, kur kas dieną vyksta didžiulės pinigų apyvartos, atsiranda žmonių, bandančių užsidirbti nesąžiningu būdu. Šiuo atveju turiu omenyje žmones, vadinančius save brokeriais, bet toli gražu neatitinkančiais brokerio etiškos veiklos principų. Šio straipsnio tema – nesąžiningas brokeris: kaip nuo jo apsisaugoti.
Įsitikinkite, kad skelbimas, kuriame nėra buto nuotraukų, tikras
Visai neseniai man pačiai teko susidurti su nemalonia situacija, kai nesąžiningas brokeris apgavo ne tik mano klientą, bet ir mane pačią. Štai jo sukčiavimo modelis. Asmuo, save vadinantis brokeriu, sukuria netikrus skelbimus apie parduodamus butus ir patalpina juos populiariausiuose nekilnojamojo turto pardavimų portaluose. Netikrame skelbime dažniausiai būna įdedama tik namo iš išorės nuotrauka, o buto pardavimo kaina šiek tiek mažesnė, nei kitų butų skelbimuose. Tokie skelbimai traukia pirkėjus, kurie skambina jam, tikėdamiesi apžiūrėti pigiausiai parduodamą butą. Pirkėjus informuoja, kad šitas butas jau parduotas, tačiau jis gali parodyti kitą, šiek tiek brangesnį, bet geresnį butą. Ir aišku, dauguma pirkėjų „pakimba ant šio kabliuko“. Kas gi vyksta toliau.
Nesileiskite į kalbas su nepažįstamais asmenimis, kurie žada atvesti pirkėjus
Kadangi toks brokeris dažniausiai neturi savo atstovaujamų klientų, su kuriais būtų pasirašęs tarpininkavimo sutartį, pardavėjus bando „sumedžioti“ kitu būdu. Jis pasinaudoja informacija iš kitų skelbimų (pagal namo nuotraukas, numerį, aukštą ir pan.), surasdamas buto savininką namuose. Tada, naudodamas psichologinį spaudimą, įsiprašo parodyti butą jo atvestiems pirkėjams bei spaudžia mažinti kainą. Jei tik jo atvestiems pirkėjams butas patinka, jis skubina buto savininką pasirašyti sutartį ir su pirkėjais, ir su juo pačiu. Viskas vyksta labai greitai, kad savininkas neturėtų laiko galvoti. Kai žmogus atsitokėja, sutartys jau būna pasirašytos. Jei buto savininkas pradeda abejoti – tada dar jam ir pagrasinama.
Neleiskite savęs skubinti ir veikti neapgalvotai
Šioje situacijoje mano klientas (buto savininkas) praranda nemažą sumą pinigų. Pirmiausia, jo butas buvo parduotas už per mažą kainą. Taip pat jis turėjo sumokėti šiam brokeriui nepagrįstai didelius komisinius už jo „surastą“ pirkėją. Ir dar jis turėjo atlyginti mano patirtas reklamos išlaidas. Šios istorijos pamoka turto savininkams – nepasiduokite nepažįstamų asmenų spaudimui. Jeigu žmogus bando jus skubinti, greičiausiai tai daro tikėdamasis išlošti. Kad ir kokia palanki situacija jums atrodytų, nebijokite atsakyti, jog turite pagalvoti ir pasitarkite su žmonėmis, kuriais jūs tikrai pasitikite.
Grėsmė pirkėjui
Tokioje situacijoje taip pat gali nukentėti ir pirkėjas, palikęs avansą. Buto savininkas, atsitokėjęs, jog buvo apgautas, gali kreiptis į teismą prašydamas anuliuoti avanso sutartį. Atminkite, jog joks asmuo negali atstovauti buto savininko, neturėdamas jo sutikimo. Sąžiningai dirbantis brokeris savo parduodamo turto skelbimus viešai pateikia savo vardu.