Parduodu be tarpininkų. Kas po tuo slypi?

Neretai susiduriama su pirkėjais, kurie vis dar mano, kad pirkti butą be tarpininkų yra geriau, mat taip galima susitarti dėl pigesnės būsto kainos. Tačiau ar visada tai yra tiesa, ir kokių netikėtumų galite patirti bendraudami tiesiogiai su savininkais, skaitykite šiame straipsnyje.

Paradoksas – didesnė buto kaina

Jeigu ieškodami pirkti buto radote skelbimą parduodu be tarpininkų – pirmiausia pasitikrinkite, ar jo kaina ne per didelė. Paradoksas – tačiau didelė dalis savininkų bando parduoti būstą didesne nei rinkos kaina.

Kodėl taip atsitinka? Viena iš priežasčių ta, jog žmonės, kurie retai susiduria su nekilnojamojo turto rinka, gerai neišmano situacijos joje ir rašo tokią kainą, kurią pamatė internete, ar kokią pataria draugai. Kadangi kiekvienas iš mūsų norime uždirbti daugiau – todėl pirmiausia ir pradedame nuo didžiausios kainos, kuri dažniausiai būna neadekvati rinkai.

Kita per didelės kainos priežastis yra ta, kad dalis savininkų negali susitaikyti su įvykusiais rinkos pasikeitimais ir kainų kritimu. Pvz., jei savininkas pirko būstą nekilnojamojo turto „burbulo“ metu 2007 m., jam bus labai sunku parduoti jį šiandien gerokai pigiau. Arba, jei pardavėjas į butą yra investavęs didelę sumą pinigų, bus didelis noras tą investiciją atsiimti. Todėl savininkas dažniausiai bandys parduoti  brangiau, neatsižvelgdamas į dabartinę rinką, kad kompensuotų savo praradimą. Bet ar pirkėjui tai naudinga?

Kai pardavimą perima brokeris, jis dažniausiai nustato realią rinkos kainą, kuri yra konkurencinga su kitais tuo metu rinkoje esančiais pasiūlymais (mat brokerio tikslas – kuo greičiau parduoti, o ne pardavinėti). Tuo atveju, kai savininkas nenori sumažinti iki brokerio siūlomos kainos, jis ir toliau pardavinėja pats.

„Parduodu be tarpininkų“ – tik reklaminis triukas

Ne kartą teko susidurti su situacija, kad butą pardavinėja brokeris, kuris skelbime rašo, kad parduoda be tarpininkų. Taigi, ši frazė būna naudojama kaip reklaminis triukas, o pats brokeris prisistato savininko artimu giminaičiu.

Sunkios derybos

Kai butą pardavinėja pats savininkas, dažnai jis žymiai jautriau reaguoja į kiekvieną pirkėjo kritiškai išsakytą žodį ar kainos mažinimą. Todėl prasidėjus deryboms būna sunkiau susitarti dėl abiems pusėms tinkamos kainos, o kartais tokios derybos baigiasi savininko ir pirkėjo konfliktu. Šiuo atveju procese dalyvaujantis brokeris sušvelnina situaciją ir bando surasti abiems pusėms tinkamą sprendimą.

Galimi netvarkingi dokumentai. Ilgesnis pirkimo procesas

Pasitaiko, kad savininkas, pardavinėdamas savo turtą, dėl nežinojimo nebūna sutvarkęs reikiamų dokumentų ir tai paaiškėja tik tada, kai pradedamas pardavimo procesas. Tokiu atveju pirkimo procesas gali gerokai užtrukti arba iš viso neįvykti, todėl be reikalo sugaišite daug laiko ir kils nemalonūs nesusipratimai.

Ir keletas patarimų pabaigai

Jei norite nusipirkti butą pigiau – lyginkite visus rinkoje esančius pasiūlymus. Suradę jums patrauklų, bet per brangų variantą, siūlykite savo kainą pasiremdami argumentais, pvz., pateikite pardavėjui konkrečius palyginimus.  Frazė „be tarpininkų“ neturėtų įtakoti jūsų sprendimo.

Jei jaučiate, jog trūksta tam tikrų žinių ir pirkimo procesas jums atrodo nesaugus, geriau konsultuokitės su šios srities specialistais (brokeriais, notarais, nekilnojamojo turto vertintojais), o ne draugais. Jei nepasitikite brokeriu, kuris pardavinėja jus dominantį turtą, kreipkitės konsultacijos į kitą, jums pažįstamą brokerį.

lt_LTLietuvių kalba