Neprofesionalus brokeris. Kaip neapsigauti

Jeigu dar neturite savo nekilnojamojo turto brokerio, greičiausiai susidursite su klausimu: kaip pasirinkti profesionalų specialistą? Kaip įsitikinti, kad galiu šiuo žmogumi pasitikėti? Vienas iš patikimiausių būdų renkantis bet kokios srities specialistą – draugų, pažįstamų rekomendacijos. Jei visgi rekomenduoto žmogaus nerandate, rinkitės brokerį užduodami jam šiuos klausimus:

Ar brokerio darbas – jo pagrindinė veikla?

Norėdami būti savo srities profesionalais, darbui turime skirti didžiąją dalį savo laiko. Kuo daugiau laiko dirbame, tuo geresniais specialistais tampame.  Jeigu brokeris neskiria pakankamai laiko savo darbui, jeigu tai jo ne pagrindinė veikla, jis nejaus rinkos pokyčių, todėl ir profesionalumas mažės. Todėl pasidomėkite, ar brokeris laiko šį darbą pagrindine savo veikla.

Ar brokeris tikrai sako tiesą, o ne tai, ką norėtumėte girdėti?

Vienas iš sunkiausių dalykų brokerio darbe – tai pasakyti klientams TIESĄ apie jų turto rinkos vertę bei būklę. Mat 95 atvejais iš 100, klientai linkę pervertinti savo turtą, matydami tik jo privalumus, ir neatsižvelgdami į trūkumus.  Todėl išgirdęs iš brokerio nuomonę, kad turtas vertas mažiau, natūralu, jog žmogus nuliūsta ar netgi supyksta.  Šiuo atveju profesionalus brokeris nebijos jūsų blogų emocijų ir argumentuotai paaiškins, kodėl, jo manymu,  rinkos kaina yra tokia.  Tuo tarpu prastas brokeris nuolankiai sutiks su jūsų norima gauti kaina, kad tik sutiktumėte dirti su juo. Tačiau tokio nuolankumo pasekmė – turtas bus pardavinėjamas labai ilgai arba iš viso nebus parduotas.

Kokius reklamos būdus brokeris naudoja?

Bendraudami su brokeriu pasidomėkite, kokius pirkėjų paieškos būdus jis naudoja. Nekilnojamojo turto rinka, taip pat kaip ir bet kuri kita rinka pastoviai kinta ir tampa vis sudėtingesnė. Todėl jeigu brokeris naudoja tik vieną reklamos būdą (pvz., skelbimas internete), jis negalės pasiekti visų galimų pirkėjų, o tai reiškia, kad neišnaudotos galimybės parduoti greičiau ir gauti didesnę kainą.

Profesionalus brokeris nesistengs pas jus pakliūti apgaulės būdu

Turbūt dažnam iš jūsų teko gauti reklaminę skrajutę su testu – „Pirksim jūsų butą“.  Neapsigaukite. Dažniausiai tai būna ne pirkėjų skelbimas, o  neprofesionalių brokerių reklama. Tokiu apgaulės būdu bandoma prisivilioti sau klientus.

Profesionalus brokeris niekada neapsimetineja pirkėju ar kuo nors kitu, kad galėtų patekti į jūsų namus. Profesionalai drąsiai prisistato tuo, kas iš tikrųjų yra ir tiksliai paaiškina, kuo galėtų jums padėti. Profesionalus brokeris niekada nenaudoja psichologinio spaudimo, siekdamas priversti jus dirbti su juo, o palieka galimybę jums pačiam nuspręsti.

Profesionalus brokeris yra aktyvus

Sėkmė brokerio darbe nulemia mažai. Norint būti sėkmingu brokeriu, tiesiog turi būti aktyvus. Turi daug bendrauti su klientais bei kitais brokeriais, domėtis rinka bei jos naujovėmis, ir, žinoma, daug parduoti. Pasidomėkite, ar jūsų brokeris aktyvus ieškodami informacijos apie jį internete ar uždavę jam keletą klausimų.

Profesionalus brokeris dirba legaliai

Pasidomėkite, ar jūsų brokeris dirba legaliai. Dauguma brokerių dirba agentūrose ar nepriklausomai pagal individualios veiklos pažymą. Tačiau yra dalis taip vadinamų „juodųjų“ brokerių, dirbančių nelegaliai.  Atminkite, jog profesionalas niekada nerizikuos savo geru vardu, bandydamas išvengti mokesčių, todėl jo veikla bus legali.

Dirbdami su nelegaliai dirbančiu brokeriu rizikuojate būti apgauti patys.  Todėl rinkdamiesi brokerį būtinai sužinokite jo vardą ir pavardę  ir sužinokite, ar jis dirba legaliai.

Profesionalus brokeris dirba su sutartimi

Nors padedant pardavinėti nekilnojamąjį turtą, pasirašyti sutartį nėra privaloma, visgi sutartis būna naudinga abiems pusėms. Pasiūlydamas pasirašyti sutartį brokeris patvirtina savo darbo legalumą bei įsipareigoja atlikti darbą sutartyje numatytomis sąlygomis.  Rašytinė sutartis labiau įpareigoja abi puses laikytis susitarimų. Be to, pasirašius sutartį visada galėsite žvilgtelėti į jos galiojimo terminus, pardavimo sąlygas, aptartus brokerio komisinius ir t.t.

Profesionalaus brokerio paslaugos nebūna pigiausios

Nors kiekvienam iš mūsų norisi išleisti mažiau, tačiau patirtis rodo, kad pigiausia nebūna geriausia. Todėl labai tikėtina, kad pigiausiai dirbantis brokeris dirbs neprofesionaliai. Tam, kad galėtume turtą parduoti už didžiausią kainą, turime efektyviai investuoti į reklamą, skirti pakankamai laiko bendravimui su pirkėjais ir rinkos analizei, važiuoti į apžiūras ir pan. Visa tai turi savo kainą.

Išsirinkę pigiausią brokerį rizikuojate, jog jis skirs per mažai laiko darbui su jūsų turto pardavimu,  kaip įmanydamas taupys reklamos išlaidas, todėl pardavimas užtruks labai ilgai, o turtas bus parduotas per pigiai. Be to, jeigu brokeris lengvai sutinka sumažinti savo paslaugų kainą, jis nemokės išlaikyti jūsų turto kainos prieš pirkėją. Rinkdamiesi sau brokerį atminkite, jog renkatės sau geriausią darbuotoją, o geriausias darbuotojas žino savo darbo vertę.

Pasitikėkite savo nuojauta

Bene vertingiausias patarimas renkantis brokerį – pasikliauti savo nuojauta. Šiame darbe svarbiausia – abipusis pasitikėjimas. Nuojauta retai kada mus apgauna. Todėl klauskite savęs, ar šiuo žmogumi galėsite pasitikėti, ar šis žmogus tikrai galės jums padėti. Pasitikėjimas vienas kitu padės parduoti sėkmingiau.

lt_LTLietuvių kalba