Reikalingas NT brokeris. Kaip Išsirinkti tinkamą?

Klausimai, kuriuos turėtų užduoti kiekvienas nekilnojamojo turto pardavėjas, norėdamas Išsirinkti patikimą brokerį

Jeigu nusprendėte pardavinėti nekilnojamąjį turtą su brokerio pagalba, turėsite išsirinkti, su kuriuo brokeriu dirbsite. Tikrai nerekomenduoju savo turtą patikėti keliems brokeriams vienu metu, mat čia galioja sena patarlė „devynios auklės – vaikas be galvos“.  Paaiškinsiu kodėl.

Kodėl geriau dirbti su vienu, o ne su keliais brokeriais

Pirma, dėl to, jog jei ir turite daugiau brokerių, pirkėjų skaičius rinkoje neišauga. Todėl didelė tikimybė, kad keli brokeriai jums pradės vesti tuos pačius pirkėjus, todėl tiek jūs, tiek klientai būsite nepatenkinti. Antra, kai jūsų turtą pardavinėja keli brokeriai, nei vienas iš jų nežino tikros situacijos – t.y. realaus pirkėjų skaičiaus, jų susidomėjimo jūsų būstu, mat dalis pirkėjų ateina per vieną brokerį, dalis per kitą. Todėl brokeriams nebelieka nieko kita, kaip konkuruoti tarpusavyje su mažesne pardavimo kaina, t.y. apsukresnis NT brokeris primygtinai prašys jūsų mažinti kainą, kad galėtų parduoti jūsų būstą pirmas. Trečia, bet kuris brokeris, žinodamas, jog pardavinėja jūsų turtą ne vienas, nebus labai suinteresuotas dėti visas pastangas, nes tikimybė uždirbti žymiai sumažėja. Kaip ir einant pas gydytoją, mes renkamės vieną patikimą tos srities specialistą, taip ir parduodant nekilnojamąjį turtą rekomenduoju išsirinkti vieną, bet tikrai profesionalų brokerį.

Klausimai, kuriuos turite užduoti renkantis brokerį

  1. Ar brokerio darbas jūsų pagrindinė veikla?  Itin svarbu, jog brokerio veikla – būtų jo pagrindinė, o ne papildoma veikla. Pasitaiko dažnai brokerių, kurie tikisi lengvai pasipelnyti, manydami, jog tai lengvas būdas per trumpą laiką praturtėti. Tačiau profesionaliai galima dirbti tik tada, kai darbui skiri daug laiko.
  2. Kokią patirtį turite? Ką žinote apie nekilnojamojo turto rinką? Kadangi nekilnojamojo turto brokerio veikla Lietuvoje iki šiol nėra reglamentuota, ne visi brokeriai turi turi pakankamai žinių apie: esamą rinkos situaciją, reikalingas naudoti reklamos priemones, bendravimą su pirkėjais, reikalavimus dokumentacijai ir pan.
  3. Su keliais klientais šiuo metu dirbate? Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, jog jeigu NT brokeris dirba su daug klientų vienu metu – jis yra sėkmingas. Tačiau tiesa ne visai tokia.  Pirmiausia, jeigu brokeris turi daugiau nei 30 objektų, kuriuos pardavinėja vienu metu, jam bus ypač sunku valdyti pardavimo procesą, mat reiks turėti ypač gerą atmintį apie kiekvieną būstą, kad galėtum apie jį papasakoti pirkėjui. Antra – jis neturi pakankamai laiko
  4. skirti kokybiškoms pirkėjų apžiūroms, bendravimui su jumis, kaip klientu. Dalis brokerių, tikėdamiesi gauti daugiau klientų, siūlo savo paslaugas už gerokai mažesnę kainą, tačiau tam, kad uždirbtų pakankamai, turi dirbti su labai daug klientų ir ne visada gali skirti reikiamo dėmesio.
  5. Kaip organizuojate savo darbą ir kaip reklamuosite mano turtą? Klauskite brokerio, kaip jis organizuos pardavimo procesą, ar kviesis į pagalbą kokius nors specialistus, kokios reklamos priemonės bus naudojamos jūsų turto pardavimui. Būsto pardavimas nėra vien skelbimų įdėjimas į aruodas.lt tinklapį. Tai tik nedidelė brokerio darbo dalis. Profesionalus brokeris turi naudoti ir kitas reklamos priemones, kurios padeda greičiau ir už geresnę kainą parduoti būstą. Klauskite brokerio, kokias reklamines priemones jis naudos Jūsų atveju.
  6. Kokia reali mano būsto pardavimo kaina? Kodėl taip manote? Paprašykite, kad brokeris argumentuotų, kodėl jo siūloma pardavimo kaina tokia. Jeigu brokeris nežino, kokia turėtų būti pardavimo kaina ir kodėl, greičiausiai jis turi per mažai patirties arba, norėdamas Jums įtikti, tiesiog sutinka su Jūsų pageidaujama kaina. Tačiau, jeigu jūsų kaina neatitiks rinkos situacijos, brokeris suteiks jums tik neįgyvendinamus lūkesčius ir parduoti už per didelę kainą  vis tiek nepavyks. Daugiau apie rinkos kainos nustatymą sužinosite čia.
  7. Kaip informuosite mane apie vykstantį pardavimo procesą? Pasidomėkite, ar brokeris yra nusiteikęs smulkmeniškai informuoti Jus apie vykstantį pardavimo procesą: kur ir kaip reklamuojamas skelbimas, koks susidomėjimas būstu, kiek skambučių sulaukiama, kiek apžiūrų įvyko, ką sakė potencialūs pirkėjai ir pan.  Bendraujant su klientais man ne kartą teko girdėti, kad jų brokeris jau daugiau metus nėra skambinęs ir iš viso neaišku, ar apskritai būstas dar pardavinėjamas. Profesionaliai dirbantis brokeris turi pastoviai palaikyti ryšį su klientu bent kelis kartus per mėnesį ir informuoti apie pardavimo procesą net jei nebuvo nė vieno pirkėjo skambučio.
  8. Ar dirbate su kitais brokeriais? Nekilnojamojo turto brokerių darbe, pardavinėjant būstą, yra įprasta bendradarbiauti su kitais brokeriais, taip pat ir kitomis nekilnojamojo turto agentūromis. Mat dalis pirkėjų, ieškančių pirkti nekilnojamąjį turtą, neieško pirkti savarankiškai, o prašo brokerio pagalbos. Todėl šiuo atveju pirkėją būstui gali surasti kitas brokeris.  Bendradarbiavimas vyksta komisinių pasidalijimu, taip sukuriant vertę abiems pusėms – tiek pardavėjui, tiek pirkėjui.
  9. Ar pasirašysime bendradarbiavimo sutartį? Dirbant su brokeriu visada rekomenduoju pasirašyti bendradarbiavimo sutartį, kad vėliau nekiltų jokių nesusipratimų sprendžiant galimus nesutarimus.  Sutartis įpareigoja brokerį dirbti atsakingai ir kruopščiai, prisiimant visą su būsto pardavimu kylančią atsakomybę.
lt_LTLietuvių kalba