Paveldėto nekilnojamojo turto pardavimas

Ką reikia žinoti paveldėjus nekilnojamąjį turtą

Svarbu žinoti, kad paveldėtas nekilnojamasis turtas gali būti apmokestinamas du kartus. Pirmą kartą – tada, kai turtą paveldite. Antrą kartą – jeigu nusprendžiate jį parduoti. Tačiau tiek pirmuoju, tiek antru atveju mokesčiai mokami ne visada.  Ką reikia žinoti apie paveldėtą  nekilnojamąjį turtą, kad būtų galima legaliai sumažinti mokesčius?

Paveldimo turto mokestis

Paveldėtam nekilnojamam turtui dar taikomas ir paveldėjimo mokestis. Šis mokestis iki 150.000 eurų vertės turtui yra 5%.  Jei turto vertė didesnė – reikės mokėti 10% paveldėjimo mokestį. Tačiau dar prieš skaičiuojant mokesčius, turto vertė mažinama 30%. Svarbu žinoti, kad paveldėjimo mokesčio mokėti nereikia,kaip paveldėjamas sutuoktinio, vaikų, tėvų, globėjų ir globotinių rūpintojų, senelių, vaikaičių, brolių, seserų turtas. Taip pat neapmokestinamas iki 3.000 eurų vertės turtas.

Paveldėto turto vertės nustatymas parduodant

Svarbu žinoti, kad parduodant paveldėtą nekilnojamąjį turtą, jeigu nesate jo išlaikę 10 metų ir nesate ten deklaravę gyvenamosios vietos (yra papildomų sąlygų), turėsite mokėti 15% gyventojų pajamų mokestį nuo turto pardavimo ir jo vertės skirtumo. T.y. jei turtą parduodame už 100.000 eurų, o jo vertė yra 80.000 eurų, susidaro 20.000 eurų skirtumas, kuris bus apmokestinamas 15% tarifu.

 Tiesa, yra galimybė pasirinkti, kurią vertę naudoti mokesčių apskaičiavimui: ar vidutinę rinkos vertę, nustatytą VĮ „Registrų centras“ arba nepriklausomam vertintojui atlikus retrospektyvinį vertinimą iki turto paveldėjimo dienos. Pažymėtina, kad nepriklausomo vertintojo įvertinimas turi būti  atliktas iki turto pardavimo dienos. Daugiau apie gyventojų pajamų mokestį parduodant nekilnojamąjį turtą, skaitykite paspaudę ant šios nuorodos.

lt_LTLietuvių kalba