Nemokūs nuomininkai. Kaip apsisaugoti

Jei esate iš tų žmonių, kurie nuomoja butą ar namą, tikriausiai dažnai pagalvojate, kaip apsisaugoti nuo nemokių nuomininkų bei apsidrausti nuo galimų nemalonumų. Juk kiekvienas iš mūsų visada tikisi gero uždarbio ir niekas nenori likti kvailio vietoje. Šiame straipsnyje pateiksiu praktinius patarimus, padėsiančius apsaugoti ne tik jūsų turtą, bet ir tausoti savo „nervus“.

Pirmiausia turime pripažinti faktą, kad nekilnojamojo turto nuoma – tai verslas. Čia  nėra šimtaprocentinių garantijų,  ir teks susidurti su didesne ar mažesne rizika. Jeigu atsitiks taip, jog turėsite reikalų su nesąžiningais žmonėmis, tai net ir pačios griežčiausios sutartys nebus jūsų apsaugos garantu.  Nesąžiningas žmogus, nusiteikęs jus apgauti, vienaip ar kitaip ras būdą kaip tai padaryti. Tačiau džiugu, kad tokių piktybiškai nusiteikusių žmonių yra labai mažai. O šio straipsnio tikslas – patarti, kaip Jūsų riziką sumažinti iki minimumo.

Susipažinkite su nuomininku prieš pasirašant nuomos sutartį

Nepulkite pasirašyti nuomos sutarties su interesantu, prieš tai su juo nesusipažinęs. Jums labai svarbu įsitikinti, ar būsimas nuomininkas yra pajėgus mokėti nuomą ir ar jis nėra iš tų žmonių, su kuriais jums tiesiog nemalonu bendrauti.

Pradėkite pokalbį paaiškindami žmogui, jog jūs norite kruopščiai atsirinkti būsimą nuomininką, todėl norite žinoti apie jį daugiau. Pakvieskite jį puodeliui kavos, kad galėtumėte pasikalbėkite akis į akį. Paprašykite papasakoti apie save bei savo darbą, apie tai, kaip ilgai ketina pas jus gyventi.  Tikėtina, kad šio pokalbio metu sužinosite daug įdomių dalykų ir galbūt užmegsite gerus santykius tolesniam jūsų tarpusavio bendravimui.

Nepamirškite, jog  daugelį jaunų žmonių galima rasti socialiniuose portaluose tokiuose kaip Facebook, Instagram ir pan. Čia taip pat sužinosite daug detalių apie būsimą gyventoją.

Paklauskite būsimo nuomininko, kur gyveno anksčiau, kodėl išsikėlė ir ar buvęs buto savininkas galėtų jį rekomenduoti. Jeigu Nuomininkas labai jaunas, galite prašyti, jog už jį laiduotų tėvai, kartu pasirašydami nuomos sutartį.

Depozitas – tam tikras sutarties vykdymo garantas

Dauguma nuomotojų, siekdami sumažinti nuomos riziką, pasirašant nuomos sutartį prašo depozito. Depozitas – tai nuomininko piniginis užstatas (dažniausiai vieno-dviejų nuomos mokesčių dydžio), laikomas nuomotojo sąskaitoje iki sutarties laikotarpio pabaigos. Depozitas būna naudojamas paskutinio mėnesio nuomos mokesčiui arba/ir komunaliniams mokesčiams padengti.

Detaliai aptarkite sutarties sąlygas

Naivu tikėtis, jog nuomininkas bus visada labai sąmoningas ir jūsų bute elgsis kaip savame.  Be to, kiekvienas žmogus mąsto skirtingai. Todėl tam, kad nekiltų vėliau nereikalingų ginčų, privalu esminius jūsų reikalavimus įtraukti į nuomos sutartį. Jeigu norite, jog nuomininkas nelaikytų bute gyvūnų ar nerūkytų, taip ir parašykite nuomos sutartyje, papildomai nurodydami sankcijas, kurias taikysite, jeigu nuomininkas reikalavimų nesilaikys.

Nuomos sutartyje dažnai nurodomas draudimas pernuomoti butą kitiems asmenims, naudoti patalpas ne pagal paskirtį. Kai kurie nuomotojai į sutartį įtraukia punktą, jog pasibaigus sutarčiai nuomininkas turi perduoti būtą pilnai išvalytą.

Sutarties registravimas registrų centre

Jeigu norite, kad nuomininkas pats mokėtų komunalinius mokesčius ir jūs neturite galimybės tų mokėjimų sekti – rekomenduoju nuomos sutartį registruoti Registrų centre. Įregistravus nuomos sutartį, nuomininkas tampa pats tiesiogiai atsakingas už komunalinių mokesčių mokėjimą prieš tas paslaugas teikiančias įmones.

Stebėkite mokėjimus

Labai svarbu stebėti, ar nuomininkas atlieka mokėjimus už nuomą laiku. Ne kartą teko girdėti klientų skundus, jog nuomininkas liko nesumokėjęs už kelis mėnesius. Šiuo atveju man visada norisi klausti, o kur jūs pats buvote tuos kelis mėnesius? Kodėl nesirūpinote ir netikrinote mokėjimų? Kuo problema pastebima anksčiau, tuo lengvesnis jos sprendimas. Jeigu nuomininkas vėluoja sumokėti nuomos mokestį savaitę, nedelskite ir siųskite jam raštišką įspėjimą, jog negavus mokėjimo artimiausiu metu, nuomos sutartį nutrauksite. Tiems nuomininkams, kurie nesureaguoja ir į tokį pranešimą,  savininkas turi teisę bute atjungti elektrą.

Atvykite patikrinti butą gyvai

Siekiant apsaugoti savo turtą nuo netinkamo naudojimo, patartina karts nuo karto apsilankyti nuomojamame bute. Kai kurie nuomotojai šią sąlygą net įtraukia į nuomos sutartį, kad vėliau nekiltų nesusipratimų.

Nuomos mokestis už kelis mėnesius į priekį

Kartais nuomininkas ir nuomotojas susitaria dėl geresnės nuomos kainos su sąlyga, jog nuomininkas nuomos mokestį mokės už kelis mėnesius į priekį. Toks susitarimas būna palankus abiems pusėms – nuomotojui nebėra reikalo tikrinti nuomininką kiekvieną mėnesį, o tuo tarpu nuomininkas gauna geresnę kainą.

Rūpinkitės nuomininku

Kaip ir kiekvieno verslo, taip ir nuomos sėkmė pagrįsta gerais tarpusavio santykiais. Jeigu nuomotojas rūpinasi savo nuomininko gerove, nuomininkas dažnai atsilygina tuo pačiu. Nepalikite nuomininko likimo valioje, jei pas jį sugedo šaldytuvas ar skalbimo mašina, apipylė kaimynas ar varva čiaupas. Nuomotojas privalo pasirūpinti, jog bute esanti buitinė technika veiktų, nebent nuomos sutartyje parašyta kitaip.  Jei butas jau susidėvėjo, atlikite buto kosmetinį remontą. Jeigu bute per šalta, pasirūpinkite papildomu buto šildymu.

Tikiuosi, jog šie patarimai padės jums apsisaugoti nuo galimų konfliktų su jūsų nuomininkais.

Reikia brokerio surandant nuomininkus? Sužinokite sąlygas

Skambinkite +370 655 31429 arba siųskite užklausimą užpildę formą kontaktų puslapyje ir sužinokite mano sąlygas. Šią paslaugą teikiu tik Vilniaus mieste.

en_USEnglish