Buto pirkimas. Kaip nesuklysti

7 pagrindinės būsto pirkėjų klaidos

Bene vienas iš brangiausių bei didžiausios rizikos pirkinių žmogaus gyvenime – tai būsto pirkimas. Juk kiekvienas iš mūsų norime turėti gražius, patogius namus, o juos perkant, nepermokėti.  Todėl visada verta sužinoti, kaip šioje srityje klysta kiti ir pasimokyti iš svetimų klaidų.

Finansinių galimybių neįvertinimas

Jeigu planuojate pirkti butą su paskola, pirmiausia, ką jūs turite padaryti, tai nuvykti į banką ir išsiaiškinti, kokią maksimalią paskolą galite gauti. Dažnai tenka susidurti su pirkėjais, kurie išsirenka norimą butą, tačiau vėliau paaiškėja, kad negali jo įpirkti. Taigi visas jų sugaištas laikas nueina perniek ir paiešką tenka pradėti iš naujo.

Neteisingai pasirenkama būsto vieta

Rinkdamiesi būstą gerai apgalvokite, ar vieta, kur planuojate gyventi bus tinkama. Ar atstumai iki darbo, mokyklos, darželio nebus per dideli? Ar rajonas, kuriame gyvensite yra saugus ir nebijosite į kiemą išleisti savo vaikų? Ar judrios gatvės, galimos statybos ir bendras triukšmas netrukdys jums gyventi? Patikėkite, kiek daug žmonių, nusipirkę pigesnį būstą užmiestyje, vėliau keičia jį į brangesnį, bet esantį arčiau centro, nes pavargsta vežti vaikus į mokyklas ir būrelius.

Neįvertinami būsto Išlaikymo, remonto kaštai

Net jei radote sau idealiai tinkantį būstą, nepamirškite įvertinti, kiek kainuos jo išlaikymas. Juk tai kaštai, kurių vėliau negalėsite išvengti. Atminkite, kad ir naujos statybos namuose gali būti brangus šildymas ar didelės papildomos eksploatacinės išlaidos. Visada palyginkite, gal nusipirkus daugiau remonto reikalaujantį būstą ir jį suremontavus, sutaupysite, nei pirktumėte jau suremontuotą.

Beje, pastebėjau, jog daugelis žmonių, lyg pamišę perka naujos statybos butus vien tam, kad būtų mažesnės šildymo išlaidos. Bet retai kuris įvertina kainos skirtumą tarp senos ir naujos statybos buto. Palyginkite, kiek metų turi praeiti, kad sutaupytumėte naujos ir senos statybos butų kainų skirtumą, ir kiek palūkanų bankui reikia sumokėti už tai, kad gyvensite naujos statybos bute su pigesniu šildymu. Gal būt, po atliktų skaičiavimų, naujos statybos butas jums nebebus toks patrauklus.

Nebendraujama su būsimais kaimynais

Man keista matyti, kaip retai žmonės, perkantys butą, domisi būsimais kaimynais.  Juk šalia šių žmonių gyvensite greičiausiai ne vienerius metus.  Be to, kaimynai dažniai atskleidžia namo trūkumus, kuriuos kartais nuslepia buto pardavėjas. Taigi mažiausiai, ką dėl savęs galite padaryti, tai susipažinti ir pabendrauti bent jau su artimiausiais kaimynais.

Butas nuperkamas per brangiai

Dažnai susiduriu su reiškiniu, kai pirkėjai apimti euforijos ne tik, kad nesidera dėl kainos, bet net nepasidomi, ar perkamas butas tikrai tiek vertas.  Todėl jeigu turite mažai patirties, perkant nekilnojamąjį turtą, rekomenduoju turėti savo brokerį.  Brokeriui sumokėta atlygis tikrai atsipirks, kai suprasite, kiek galėjote prarasti padarę neteisingą sprendimą.

Butas nuodugniai neapžiūrimas

Jeigu jau išsirinkote sau patinkantį butą, nepatingėkite jo nuodugniai apžiūrėti, kad vėliau netektų gailėtis nepastebėto pelėsio ar kiaurų langų.  Apsilankykite bute bent jau du kartus: vieną kartą dienos metu, kitą kartą vakare. Atkreipkite dėmesį ne tik į pirminę buto išvaizdą, bet ir į vamzdynus, grindis, lauko sienas, bei kitas vietas, kurios gali reikalauti remonto. Gerai apžiūrėkite, kaip atrodo kiemas, kai dauguma gyventojų jau būna grįžę į namus.

Nepasirašoma preliminari sutartis

Pastebėjau, kad pirkėjai, pirkdami butą be brokerio, retai kada pasirašo preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį, pasitikėdami vienas kito žodžiu. Tačiau čia dažnai ir iškyla problemų, dėl kurių vėliau tenka daug ginčytis ar net nutraukti sandorį. Preliminarioje sutartyje būtina iki galo aptarti visas pardavimo sąlygas: paliekamus baldus, išsikraustymo terminą, notarinės sutarties pasirašymo terminą, notaro mokesčius, dokumentų tvarkymą ir pan.

Atminkite, jei paliekate avansą pirkėjui ir nepasirašote preliminarios sutarties, tuo atveju, jei sandoris neįvyktų, ar atgausite sumokėtus pinigus, priklausys tik nuo pardavėjo sąžiningumo.

Linkiu sėkmingo būsto pirkimo!

lt_LTLietuvių kalba